Anthony Horowitz: Zapomnění

24. ledna 2015 v 21:48 |  Moje recenze
Zapomnění je pátým a posledním dílem ze série Síla pětice od Anthonyho Horowitze. Pokud sérii neznáte, pak vězte, že vypráví příběh o pěti dětech, které jako jediné mají schopnost zabránit zkáze světa. O ten se snaží Staří, kteří představují ďábla, čiré zlo. Matt, Pedro, Jamie, Scott a Scarlett je můžou zastavit, dokázat to ale mohou jen všichni společně.

V předposledním díle se pětice poprvé sešla společně. V Hongkongu však řádil zničující tajfun, který přivolala Scarlett. Aby se zachránili, museli projít kouzelnými dveřmi, které slouží Pětici pro cestování po celém světě. Každý si pak může vzít jednoho dalšího člověka jako doprovod.

Všechno se ale zkomplikovalo, když oněmi dveřmi prošli. Nedomluvili se totiž, kam chtějí jít a tak se každý ocitl na jiném konci světa. A aby toho nebylo málo, ocitli se o deset let později! Budoucnost, ve které se ocitli, však nebyla vůbec dobrá. Svět ovládli Staří a země se od základu změnila. Londýn byl například vybombardován, spousta zemí byla vymazána z mapy, teroristické útoky, přírodní katastrofy. Mnohé státy se vrátily úrovní do středověku.Jamie se dostal do britské vesnice, která se schovávala před světem. Její obyvatelé pouze přežívali. Tam se seznámil s dívkou Holly, která dostala v knize velký prostor. Jedna z obyvatelek vesnice Jamieho prozradí a to zapříčiní smrt celé vesnice. Jamie se společně s Holly a jedním ze členů Nexusu dá na útěk, pomocníci Stařích jsou jim ale v patách.

Pedro se Scottem se ocitnou v Itálii a jsou okamžitě zatčeni. Temnota je tentokrát úspěšná a podaří se jí Scotta zlomit, ten se tak přidá na stranu Starých. Pedro mezitím unikne ze svého vězení a vydává se do Říma, kde doufá, že najde další kouzelné dveře.

Scarlett společně s Richardem, přítelem Matta, skončí v Egyptě. Scarlett je vážně zraněná a tak musí okamžitě do nemocnice. Egypt je zmítán válkami a uzdravená Scarlett s Richardem se ocitnou v jedné z nich.

Matt do dveří prošel společně s Lochanem, ochráncem Scarlett. Oba dveřmi projdou do Brazílie. Nemají však peníze a tak si vydělávají tím, že Lochan Matta prodává do otroctví a pak mu pomůže dostat se z něj pryč.

Všichni se potřebují dostat k sobě, jenže se nemají jak spojit. Jediné, kde se mohou vidět, je svět snů. Právě tam si Matt přečte knihu svého osudu a dozví se, co má dělat. Sejde se tam s ostatními a sdělí jim jejich cíl. Tím je Zapomnění, místo na Antarktidě, kde na ně čekají Staří a kde se chystá závěrečná bitva o záchranu země. Teď nebo nikdy. Poslední šance pro lidstvo je tady.


Podle mě důstojné zakončení celé série. Závěr byl úchvatný, dech beroucí, kdy jste prostě museli číst pořád dál a dál a dál. Vlastně jediné, co bych vytknula, je postava Holly. V celé knížce jsme mohli vyprávění vidět z pohledů celé řady lidí a to i těch z řad pomocníků Starých. Jediná Holly však byla vyprávěna ich-formou. Holly měla v knize opravdu velký prostor, jak už jsem výše zmínila. Celou knížku začínala a i uzavírala. Holly v knížce sice prokázala statečnost, ale rozhodně nebyla jednou z postav, která by mi přirostla k srdci. Mnohem více jsem si oblíbila Richarda, kterého mám ráda již od prvního dílu, Lochana a vlastně i třeba Poutníka. Radši bych si přečetla podobné vyprávění z pohledu Jamieho než od Holly.

Rovněž stále nejsem rozhodnutá, jestli se mi závěr líbil nebo ne. On skončil možná až moc pěkně. Tedy tak to vyznělo. Všechno je růžové, zalité sluníčkem. Jenže ono to tak pro mě nebylo. Zemřeli dvě hlavní postavy a to prostě smutné bylo. Hlavně smrt toho jednoho. Když tedy umře někdo z Pětice, tak ho nahradí ten z minulosti. Jenže to prostě není ta stejná osoba a to prostě smutné je. Mám pocit, že jim to bylo všem jedno, ale mně ne. Proto jsem z toho trošku rozpačitá, možná nebýt té poslední kapitoly…

Jinak jsem si ale knihu užila a je smutné, že už je konec. Celou sérii jsem začala číst v době, kdy jsem byla možná o dva roky starší než hlavní hrdina. Při čtení posledního dílu to již byl rozdíl deseti let. Bavilo mě to ale tak jako předtím. Zároveň je ale smutné, že to všechno končí…

Hodnocení: *****

Pokud jste někdy četli Sílu pětice, musíte si přečíst i tenhle díl. Děje se tam toho strašně moc a tak není čas na nudu. Pokud jste nic nečetli, tak honem běžte pro knihu Krkavčí brána! Tahle kniha a vlastně celá série je zatraceně dobrá. Dokáže vás dojmout a rozbrečet. Především vás ale chytne a nepustí. Pět hvězdiček z pěti!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama