Darren Shan: Krvavá kreatura

9. února 2014 v 19:19 | PB |  Moje recenze
Pátá kniha ze série Demonata nese název Krvavá kreatura. Opět se zde setkáváme s Grubbsem Gradym, jeho strýcem Dervishem a také nevlastním bratrem Billy-I. Ty jsme opustili ve třetím díle s názvem Massagre.

Trošku se vraťme k předchozím dílům, protože na ně pátý úzce navazuje. Grubbs je mladý kluk, který pochází z rodu Gradyů. Jeden z jeho dávných předků se spářil s démonem a od té doby se v jejich rodu rodí vlkodlaci. Některé generace to přeskočí a jiné to postihne. Jeho sestra to štěstí neměla a začal se v ní vlk probouzet. Aby ji rodiče zachránili, povolali pána démonů Lorda Lítost, který jediný může děti s vlkodlačím genem zachránit. Všichni tři však v souboji zemřeli a Grubbs se tak dostal ke strýci. U něj zjistil, že má ještě nevlastního bratra. Jenže i u něj se objevil vlkodlačí gen a Grubbs se strýcem udělali to, co rodiče pro sestru Gret. Tentokrát se ale zadařilo a Billy-I byl zachráněn.

Tahle trojka se následně vydala na natáčení filmu Massagre, ale vše se nakonec zvrtlo, když režisérka povolala démony, aby byl její film věrohodný a stal se legendou. Grubbs, Dervish a Billy-I masakr přežili a opět přelstili Lorda Lítost, který jim tak má co vracet.

V Krvavé kreatuře se Grubbs vrací zpět k normálnímu životu. Najde si nové kamarády, ale také se mu odcizuje Billy-I, kvůli čemuž má nemalé výčitky. Grubbs si žije docela klidně. Jenže pak se u něj začnou projevovat známky proměny.Grubbs svádí vnitřní souboj se zrůdou, která někde uvnitř něj je. Do toho ho zasáhne další tragédie. Společně s kamarádem Lochem a Billym-I začnou hledat bájný poklad. Najdou jeskyni, kde však Loch zahyne, když s Billym-I prozkoumávají vodopád uvnitř jeskyně.

Po nehodě jde Grubbs s pravdou ven. Dervish pak přizná, že jeskyně může vytvořit chodbu, kterou sem mohou projít démoni. Potřeba je však lidská oběť.

V té době na scénu přichází Juni, se kterou se Grubbs s Dervishem setkali v Massagre. Juni přichází do školy, kde má pomoci dětem vypořádat se se ztrátou kamaráda. Juni se opět sblíží s Dervishem a nastěhuje se do jejich sídla. Společně s Dervishem pak pomáhají Grubbsovi ve velkém souboji, který svádí s kreaturou uvnitř.

Největší boj ho však čeká během úplňku. Pochybnosti jím cloumají a to především pochybnosti o Dervishovi, který zavolá Beránky. Ti zasáhnou, když rodiče nedokážou své dítě, u něhož se projeví vlkodlačí gen, zabít. Grubbs má pocit, že ho strýc zradil a to je pro něj krutá rána.

Během úplňku svádí souboj, který se již zdá být prohraný. Juni mu však slibuje, že ho neopustí a to i když to vzdá i Dervish. S tím se pouští do boje, s vědomím, že buď vyhraje nebo zemře.

Podle mého názoru jsou zatím díly, ve kterých vystupuje Grubbs, těmi nejlepšími. Tentokrát nás nečekají žádné velké souboje s démony, tím největším bojem je souboj Grubbse se sebou samotným. Rozhodně to však není na škodu a kniha tím netrpí.

Nejlepší je ale opět konec. Shan totiž vždy dokáže knihu zakončit tak, že máte sto chutí hned sáhnout po dalším dílu. Nejinak je tomu i tentokrát. Těšit se můžete na velký zvrat, kde si to Shan perfektně připravil pro další pokračování, kde se s Grubbsem opět setkáme.

Jediné, co mi na knize vadilo, byly překlepy, kterých bylo v knize docela dost, ale za to Darren rozhodně nemůže.

Hodnocení: *****

Kniha patří k těm nejlepším a to i přes absenci soubojů s démony. Tím nejlepším je beze sporu závěr, který přinese velký zvrat a utnutí v tom nejlepším. Za mě pět hvězdiček z pěti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama